MURATPAŞA / ANTALYA
Boğaçayı Kartpostalları Süsleyecek

Boğaçayı Kartpostalları Süsleyecek

Boğaçayı Kartpostalları Süsleyecek

Antalya’nın marka değerini artıracak, geleceğine yön verecek Boğaçayı Projesi yalnızca Antalya’nın değil Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alıyor. Boğaçayı Projesi ilk etabı taşkın önlemeye yönelik alt yapı çalışmalarıyla başladı. İlk etapta muhteşem bir rekreasyon çalışması gerçekleştiriyor. Boğaçayı, yaşam alanına dönüşüyor. Su tutmaya başlayan proje, ışıldamaya başladı. Boğaçayı’nın deniz ile buluştuğu alanın Doğusunda ve Batısında toplam 1200 metre uzunluğunda çevre düzenlemesi gerçekleştiriliyor. Alandaki tüm ağaçlar korunurken ilave olarak 2 bin 300 yeni ağaç ve yaklaşık 300 bin çalı bitkisi dikiliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Çevre düzenlemesi içerisinde ziyaretçilerin keyifle vakit geçirebilecekleri yürüyüş yolları, seyir terasları, spor ve oyun alanları, bisiklet yolu, basketbol sahası ve özellikle Konyaaltı sahil projesinde her yaştan vatandaşlarımız tarafından çok beğenilen ışıklı-sisli havuz bulunuyor. Alana gelen vatandaşları karşılayacak meydanlar, gölgelikler ve kent mobilyaları yer alıyor. Projede, Boğaçayı’nın müdavimi olan amatör balıkçıları da unutmadık. Amatör balıkçılar için balık tutma alanları oluşturuyoruz” dedi.

10 bin kişiye iş imkanı sağlayacak

Etap Etap gerçekleştirilecek proje Antalya’nın geleceğine yön verecek. Antalya’ya çok önemli marka değer sağlayacak proje içerisinde yaşam merkezlerihalka açık rekreasyon ve aktivite alanları, yat limanları, restoranlar yer alıyor. Proje tamamlandığında Safari Parkından Film Platosuna ve yat limanına kadar bölgede inşa edilecek birçok tesis Antalya ekonomisine ciddi katkılar sunacak. Kent ekonomisine büyük katkı sağlayacak dev proje 10 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. Antalya zenginleşirken, marka değeri de artacak. Her türlü afet ve altyapı riskine karşı önlem alınacak projeyle, Konyaaltı bölgesini tehdit eden ciddi taşkın ve sel riskinin de önüne geçilecek. Son 80 yılda 70 metresi kaybolan Konyaaltı sahilindeki erozyona da çözüm getirilecek. Antalya’nın 30 senedir en önemli kanayan yaralarından Boğaçayı üzerindeki taş ve kum ocakları sorunu da tarih olacak.

Antalya dünya sinemasının merkezi olacak

Antalya, dünya sinemasının yeni merkezi olmaya hazırlanıyor. Dünya film endüstrisinin en büyük markası olan Hollywood stüdyolarının benzerleri Boğaçayı Projesi kapsamında Antalya’da kurulacak. Los Angeles ile birlikte güneş ışığının film çekimi için en uygun olduğu iki şehirden biri olan Antalya, dev film platolarıyla dünya sinemasına ev sahipliği yapacak. Dünyaca ünlü film yıldızları Antalya’ya gelecek. Film stüdyoları ile birlikte temalı park da olacak. Temalı parkta filmlerde gördüğümüz sahnelerin canlandırılmasını ziyaretçiler izleyebilecek. Antalya müthiş bir cazibe merkezi kazanacak.

Yat limanı ve temalı park

Boğaçayı Projesi’nin sadece alt yapı çalışmalarından ibaret değil. Büyük Limanın doğu kısmındaki mendireğin arkasına, proje kapsamında 470 kapasiteli bir de yat limanı yapılacak. Onun arkasında da yine bir yaşam merkezi olacak, şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasına da önemli bir katkı sağlayacak.